Як протидіяти аб’юзу

Сьогодні поговоримо з вами про те, як протидіяти аб’юзу.

Часом ви можете навіть не підозрювати, що перебуваєте у стосунках з аб’юзером.

Для початку розберемось у термінології.

Аб’юзер (від англійської abuse — жорстоке поводження, зловживання владою) – людина, яка шляхом насильства (психологічного, фізичного) порушує особисті кордони іншої людини з метою придушення волі та підкорення. В аб’юзивних стосунках завжди є жертва та агресор і вони ніколи не міняються місцями.

Типи аб’юзу:

  • Фізичне насильство: побої, рукоприкладство з метою підкорення жертви, виконання вимог агресора. Також обмеження пересування (знерухомлення, замкнення у квартирі тощо).
  • Психологічне насильство: шантаж, погрози, маніпуляції, заборони спілкуватися з іншими людьми, залякування, психологічні тортури (обмеження сну шумами, музикою тощо), газлайтинг, перешкоджання діяльності, що потребує зосередження, публічні приниження (нищівні коментарі, знецінення), сварки, інша вербальна і невербальна агресія.
  • Економічне: контроль грошових ресурсів (відбирання коштів, усунення джерел доходу, саботаж та обмеження освіти і працевлаштування жінки, руйнування кар’єри та репутації, обмеження у покупках, в тому числі предметів першої необхідності, забезпечення домогосподарства, догляду за дітьми), обмеження доступу до інформації (навчальної, для здобуття доходу, про вихід з аб’юзу) з метою обмеження соціальних зв’язків та створення залежного положення.
  • Сексуальне: примус до сексу чи небажаних сексуальних практик, сексуальні домагання, маніпулювання згодою на секс, репродуктивний тиск (саботаж та пошкодження контрацептивів, запліднення проти волі, перешкоджання в аборті) з метою «прив’язати дітьми» та зруйнувати кар’єру і власний дохід партнерки, супроводжується фізичними погрозами.

Навчитися безпечно спілкуватися з аб’юзером завдання не просте. Ще важче вміти розпізнати в людині схильності до аб’юзу. А, можливо, ви самі проявляєте аб’юз у стосунках з іншими?

Як поводить себе аб’юзер?

  • змушує жертву сумніватись у своїй адекватності: “Ти вигадуєш”, “Такого не було”, “Тобі це все наснилося”. Чули такі фрази у свою адресу?
  • змушує жертву сумніватися у своїх почуттях: “Ти перебільшуєш”, “Я пожартував”, “Тобі почулось”
  • спростовує усі докази та переконує жертву у відсутності інтелекту
  • акцентує увагу на гендерній, віковій чи фізіологічній необізнаності: “Та що ти можеш знати, ще життя не жила”, “Що ти розумієш, тільки знаєш, що пелюши міняти”

Як поводитись жертві?

не вступайте в дискусію, щоб довести свою правоту. Навряд чи ви щось доведете, а от морально та фізично виснажитись можете;

розвивайте віру та впевненість в собі. Для цього вам допоможе наша стаття “Як повірити у себе”

якшо аб’юз відбувається в колективі, то роботу краще змінити. Людей ви не зміните, а нерви свої збережете. Тим більше, зміна роботи може стати вашою новою історією успіху. Читайте статтю “Перша робота”,

якщо це відбувається у стосунках, ви повинні чітко заявити партнеру, що не будете цього терпіти. І якщо ситуація повториться, хоча б замислитись над тим, чи з достойною людиною ви поруч.

Ще кілька дієвих порад, як боротися з аб’юзом.

Якщо Ви жертва:

  • усвідомте свою присутність у цих нездорових стосунках.
  • дослідіть, яку свою потребу ви реалізуєте у стані жертви – нестача уваги, турботи, страх самотності.
  • знайдіть спосіб задовільняти ці потреби самостійно, а не за чужий рахунок.
  • зверніться по допомогу до психолога чи соціального центру допомоги жертвам насилля. Також ви можете прийти чи зателефонувати нам. Ми завжди відгукнемось на будь-який ваш запит.
  • розвивайте себе та пробуйте нове – хобі, захоплення, навчання у цікавій сфері і головне – прийміть стійке рішення вибратись із залежних стосунків.

Якщо ви помітили схильність до аб’юзу у собі, постарайтеся зробити наступні кроки:

  • визнайте свою схильність до насильства та щиро налаштуйтесь боротися з проблемою;
  • пройдіть терапію, яка допоможе зрозуміти значення свого насильства;
  • дослідіть, як насильство впливає на сім’ю та життя в цілому, як алкоголь та наркотики впливають на агресивну поведінку, як насильство у дитинстві впливає на доросле життя.

Якщо ви соромитесь звернутись з цією проблемою до близьких, ми можемо разом спробувати розібратись у вашій особистій ситуації.

Зголосіться про насильство у чат.

КОНФІДЕЦІЙНО ТА АНОНІМНО, Ми допоможемо! Дізнатись більше про протидію насильству та отримати допомогу можна тут

З повагою!

Ваші Конектики