Найбільш поширені питання про місячні

Коли у мене розпочнуться місячні?

Початок місячних дуже індивідуальний. Зазвичай він настає у віці 11-17 років. Все залежить від вашої тілобудови, ваги, фізичної активності. Але найбільший вплив має генетика. Швидше за все місячні у вас розпочнуться приблизно в такому самому віці, як у вашої мами. Але якщо в 17 років місячні так і не настануть, – рекомендуємо звернутися до гінеколога для обстеження.

Як часто настають місячні?

Частота місячних залежить від тривалості вашого циклу. Якщо ваш цикл становить 31 день, то це означає, що місячні будуть відбуватися через кожен 31 день в році.
У більшості жінок менструація настає кожні 28 днів. Але нормою вважається також цикл тривалістю в 21-38 днів.

У мене нерегулярний цикл. Що робити?

Якщо початок місячних збивається на декілька днів, причин для хвилювань нема. Це може бути ознакою хвилювання, стресу чи інших реакцій в організмі напередодні менструації. А ось якщо тривалість циклу більше 40 днів, чи місячні то є, то нема, – зверніться до гінеколога на консультацію. Рекомендуємо відставити страх в сторону і нагадати собі, що це питання жіночого здоров’я і вашої можливості у майбутньому стати матір’ю.

Як користуватися прокладками?

Прокладки – це засіб інтимної гігієни, які приклеюються до трусиків та вбирають в себе усі виділення. Прокладки бувають різних видів, тому вам доведеться перепробувати декілька та обрати для себе найбільш комфортний варіант.
Перед тим, як одягнути або замінити прокладку, обов’язково помийте руки. Вийміть прокладку з індивідуальної упаковки. Зніміть усі паперові смужки, які захищають її липку частину. Приклейте прокладку на середину трусиків, крильця прокладки розгорніть в зворотню сторону та також приклейте до білизни. Стару прокладку помістіть в упаковку від нової, акуратно все загорніть та викиньте в сміттєве відро. Ніколи не викидайте прокладку в унітаз. Так ви ризикуєте забити каналізацію не тільки собі, а й мешканцям всього будинку. Після завершення ще раз вмийте руки милом.

Як часто міняти прокладку?

Кожні 3-4 години не залежно від рівня заповнення. Але якщо у вас рясні виділення, міняйте частіше, щоб уникнути протікань.

Що таке тампони і як ними користуватися?

Тампони – це засіб інтимної гігієни, який розміщується у піхві та поглинає виділення під час менструації.
Перед початком використання прочитайте інструкцію. Помийте руки з милом і займіть зручне положення. Вийміть тампон з індивідуальної упаковки. Вводьте його у піхву акуратно та неспішно. Якщо все зробили правильно, то не маєте відчувати тампон всередині себе. А якщо відчуваєте дискомфорт, то витягніть його і введіть новий.
Щоб витягнути тампон, достатньо потягнути за шнурок вниз.

Як часто змінювати тампон?

Кожні 4 години. Якщо виділень більше, міняйте частіше. Можете використовувати тампон і під час нічного сну, але не перевищуйте використання одного тампона більше 8 годин.

Чи можна використовувати тампон, якщо незайманим?

Так. Але все залежить від вашої тілобудови. Є ймовірність, що вам просто буде незручно чи боляче. Тампон не розірве дівочу пліву, тому сміливо можете його використовувати. Але довіртесь своїм відчуттям та оберіть найбільш комфортний варіант.
Які є інші засоби гігієни, крім прокладок і тампонів?

Менструальна чаша – гнучка невелика посудина для збору менструальних виділень. Розташовується вона у піхві та завдяки гнучкому матеріалу набирає її форму. Менструальні чаші не вбирають виділення, а збирають їх. Змінювати чашу достатньо раз в 4-8 годин. А значна перевага – це багаторазовість. Достатньо промити чашу під водою, прокип’ятити і можна використовувати її знову.

Менструальні трусики – білизна, яка має декілька шарів. Один з них – повністю вбирає всі виділення, інший – запобігає протіканням та дозволяє шкірі дихати. Такі трусики можна використовувати самостійно або поєднувати з прокладками чи тампонами. Після використання їх треба замочити в холодній воді, а потім випрати в пральній машині.

Багаторазові прокладки за своєю будовою такі ж, як і звичайні. Їх виробляють з натуральних матеріалів, які не викликають алергію чи подразнення. Після використання їх треба замочити в холодній воді, випрати, висушити та використовувати повторно. Термін їхньої придатності 3-4 роки, тому це дуже екологічно та економно.

Як доглядати за собою під час місячних?

Обов’язково вмивайтеся вранці та ввечері, а також декілька раз впродовж дня. Краще приймайте душ, аніж ванну. Обирайте теплу, але не гарячу температуру води, щоб не спровокувати більшу кровотечу. Для вмивання використовуйте мило або свій засіб для інтимної гігієни. Намилювати треба тільки зовнішню частину статевих органів. Пхати пальці у піхву та намилювати її всередині зовсім не потрібно. Там своя мікрофлора, яка самоочищається без вашого втручання.

Що робити, коли протекло?

Якщо кров заплямувала вашу білизну, а змінної із собою ви не маєте, – промокніть пляму салфеткою, щоб забрати залишки рідини. А після повернення додому одягніть чисту пару спідньої білизни. Якщо пляма поширилася і на одяг, спробуйте відчистити його звичайною вологою серветкою. Замаскувати пляму можна також за допомогою довгого светра або пов’язавши сорочку поверх шортів чи штанів. Якщо такої можливості нема, уникайте активних рухів і нагинань. Є ймовірність, що ніхто цього і не зауважить. А якщо й помітять, то просто розслабтеся. Всі ми були в схожій ситуації і розуміємо одна одну.
Рекомендуємо окрім засобів гігієни в окремому мішечку носити ще й чисту запасну пару трусів. Так ви спокійніше почуватимете себе під час місячних і з легкістю приховаєте наслідки протікання.

Болить живіт під час місячних. Це нормально?

Під час місячних можливий не тільки біль живота. Дівчата можуть мати підвищення температури, блювання, понос. Все це відбувається через гормональні зміни в організмі.
Якщо біль сильний, триває впродовж всього періоду менструації та завдає вам сильного дискомфорту, – зверніться на консультацію до гінеколога.
Якщо біль відчуваєте перші 1-2 дні, можете прийняти обезболюючий засіб. Підійде таміпул, темпалгін, ібупрофен, но-шпа, гофен чи німесил. Але найкраще спершу спитати думку свого лікаря. Можливо, у вас є протипоказання до вживання якогось із препаратів.

Чи можна плавати під час місячних?

Найкраще утриматися від купання в басейні, озері чи морі, щоб не занести інфекцію через менструальну кров. Якщо все-таки будете купатися, то використайте тампон. Але після купання обов’язково замініть його на новий. Плавати з прокладкою не рекомендуємо, бо за секунди вона вбере у себе воду. Після цього вона втратить і свою практичність, і комфорт.

Чи можна займатися сексом під час місячних?

Можна, якщо це комфортно вам та вашому партнеру. Але найкраще подбати про додатковий захист у вигляді презерватива. Під час місячних в матці та піхві багато відкритих судин, які кровоточать. Тому є високий ризик передати інфекцію через кров.
Якщо ви відчуваєте дискомфорт, не маєте бажання, – поясніть це партнеру та відкладіть секс до завершення менструації.

Більше про секс можеш дізнатися в розділі Перший та безпечний секс

Чи можна завагітніти під час місячних?

Так, можна. Вагітність може настати у будь-який день циклу. Під час місячних ця ймовірність менша, але все ж є. Якщо ви з партнером не плануєте вагітність, – користуйтеся презервативом.

Що таке овуляція?

Овуляція – це вихід дозрілої яйцеклітини з яєчників у напрямку до матки. Триває вона 28-36 годин і настає за 4 дні до або 4 дні після середини циклу. Зазвичай овуляція супроводжується активним виділенням слизу з піхви. Допоможуть увібрати виділення щоденні прокладки.
Овуляція є найбільш сприятливим часом для вагітності. Якщо під час овуляції відбувся незахищений секс, а яйцеклітина зустрілася з сперматозоїдом, – швидше за все ви завагітнієте. Якщо з партнером вагітність не плануєте, – утримайтеся від сексу декілька днів або використовуйте презерватив. Пам’ятайте, що завагітніти можна не тільки в період овуляції, а й в будь-який інший день циклу. Просто під час овуляції ймовірність настання вагітності найбільш висока.

Я соромлюся йти до гінеколога. Що мені робити?

Як би парадоксально не звучало, але відставити страх в сторону та прийти. Якщо ви ще незаймана, гінеколог нічого не буде вам пхати всередину, а лише огляне живіт, піхву та груди. Він може робити легкі натиски на живіт та питати, що ви відчуваєте. І все. Якщо ж ви уже маєте статевий досвід, огляд в гінеколога також не принесе вам дискомфорту.

Якщо ви соромитеся волосся на статевих органах або просто вам лячно оголитися перед незнайомою особою, – найперше знайдіть такого лікаря, до якого будете відчувати внутрішню довіру та спокій. Перед походом до гінеколога не обов’язково голитися. Це лише за вашим бажанням. І повірте: гінекологу абсолютно байдуже, є у вас там волосся, чи ні. Для роботи йому це не заважає. А ви – лише одна із десятка пацієнток за один робочий день.

Ваше жіноче здоров’я важливіше страху, сорому чи нерішучості. Просто візьміть і подбайте про себе, щоб бути здоровою та мати можливість виносити і народити здорову дитину.

Ви можеш мати дуже багато питань про менструацію. Ми постаралися відповісти на найбільш поширені з них. Але якщо свого питання в переліку не знайшли, – не соромтеся нам написати в чаті чи соціальних мережах.

Ми як ніхто знаємо, наскільки важливо відчувати підтримку в такі дні.

Ви – чарівні. Любимо вас!

Ваші коннектики