Які є трудові права та як їх захистити

Знайти роботу мрії – велике щастя. Ви маєте уже всі знання для того, щоб підшукати для себе класні вакансії та вдало пройти співбесіду. Залишилася ще одна дуже важлива тема, яку ми хочемо з Вами обговорити, – трудові права.

На жаль, часто можна натрапити на недобросовісного роботодавця, який нехтує правами працівника. Щоб Ви ніколи не потрапили у таку ситуацію, давайте поговоримо, про які трудові права треба знати і як їх відстоювати на робочому місці.

Що таке трудові права?

Трудові права – це норми, які регулюють робочі відносини між роботодавцем та найманим працівником.

Найперше, що Ви маєте знати: Ваші трудові права захищає держава та відповідні закони. Законодавство про працю складається з Кодексу законів про працю України (КЗпП) та інших актів, які ухвалені на основі нього.

Тому, якщо Ваші права порушуються, це є причиною, щоб просити про допомогу чи звертатися до суду.

Трудові права є на етапі прийняття на роботу, під час виконання робочих завдань та якщо Ви вирішили звільнитися. Розгляньмо кожен етап більш детально.

Трудові права під час прийняття на роботу

Заборона дискримінації

У тексті вакансії заборонено зазначати обмеження щодо віку кандидата, пропонувати роботу лише жінкам чи чоловікам (якщо це не передбачено специфікою роботи) та вимагати відомості про особисте життя.

Про це нам говорить стаття 11 Закону про зайнятість і стаття 24 Закону про рекламу.

Але, відверто кажучи, більшість працедавців не зважають на цей закон і відкрито прописують свої обмеження. Якщо надіслати скаргу до Держпродспоживслужби Уповноваженого з прав людини, такого працедавця можуть навіть оштрафувати.

Чи варто ігнорувати такі вакансії? Швидше ні, ніж так. Там можуть бути досить хороші умови праці, тому потрібно використовувати всі можливі варіанти.

Існує перелік осіб, кому заборонено відмовляти в роботі

До цієї групи належать:

  • діти-сироти
  • вагітні жінки
  • жінки з дітьми до 3 років
  • одинокі матері з дитиною до 14 років чи дитиною-інвалідом
  • молодь, яка направлена шляхом квоти
  • особи з інвалідністю (якщо стан їхнього здоров’я не перешкоджає виконанню професійних обов’язків)
  • особи передпенсійного віку

Це не означає, що Вас без попереднього відбору зобов’язані взяти на конкретну посаду. А ось якщо Вам відмовляють тільки тому, що Ви дитина-сирота чи вагітна дівчина, Ви маєте право оскаржувати це рішення в судовому порядку. Для цього відведений термін у 3 місяці з дня отримання відмови. Юридичною підставою є стаття 233 КЗпП.

Швидше за все, особисті відносини під час судової тяганини з таким роботодавцем зіпсуються і Ви не захочете з ним співпрацювати. А надихнути інших підлітків відстоювати свої права зможете. В будь-якому випадку, пам’ятайте про наслідки своїх вчинків і рішень. Бо вони будуть.

Не надавайте оригінали своїх документів на зберігання

Пам’ятай, що оригінали документів мають завжди зберігатися тільки у Вас. Якщо працедавець просить Ваші документи (паспорт, ідентифікаційний номер, диплом тощо), зробіть копії та передавайте лише у виняткових випадках.

Вимагайте офіційне працевлаштування

Офіційне працевлаштування дає Вам право на всі соціальні гарантії:

  • оплачувана річну відпустку тривалістю у 24 календарні дні
  • оплата лікарняного
  • вихідний у встановлені державою святкові дні або подвійна оплата праці за вихід на роботу в такий день
  • скорочений робочий день чи тиждень через шкідливі умови праці
  • відпустка через вагітність чи пологи
  • нарахування трудового стажу

Усі умови мають бути зафіксовані в наказі про прийняття та штатному розписі. Дуже детально прочитайте ці документи. Якщо інформація достовірна, ставте на документах свій підпис.

Іншим варіантом є підписання цивільно-правової угоди. За умовами такої угоди Ви не будете підпорядковуватися правилам внутрішнього трудового розпорядку працедавця. Але соціальні гарантії та нарахування стажу в такому випадку не передбачені.

Умови випробувального терміну

– Випробувальний термін має оплачуватися.
– Його наявність має бути зафіксована в трудовому договорі або наказі.
– Тривалість не має перевищувати 1 місяць для виробничих професій та 3 місяці для всіх інших професій.
Ви можете бути звільненими під час випробувального терміну. Але попередити про це Вас мають мінімум за 3 дні.
– Випробування не може встановлюватися для молоді, вагітних жінок, осіб з інвалідністю та соціально незахищених осіб.

Роботодавець може пропонувати пройти безкоштовне стажування. Якщо це декілька днів чи тиждень, можливо, вартує погоджуватися. Хоча за законом Ваша робота має оплачуватися вже з першого дня. Безкоштовне стажування передбачене лише для студентів, які проходять практику.

Трудові права на підприємстві

Розмір зарплати та умови її виплати

Розмір зарплати має бути чітко зафіксований в штатному розписі. Прослідкуйте, щоб така інформація там обов’язково була. В іншому випадку Ви не будете мати на що посилатися, якщо виникнуть конфліктні ситуації.

Сума заробітної плати не може бути нижчою за встановлений державою мінімум. Станом на лютий 2023 року – це 6700 гривень. Будь-які зміни до оплати (підвищення чи зниження) мають обов’язково бути зафіксовані у штатному розписі. Якщо працедавець планує знизити суму твоєї зарплати, він мусить повідомити тебе про це як мінімум за 2 місяці.

Виплачувати заробітну плату тобі повинні двічі в місяць. Хоча ми знаємо випадки, коли оплата праці була щоденно, щотижня чи раз в місяць.

Якщо під час прийняття на роботу Ви домовилися з працедавцем про одну суму (і вона чітко прописана в штатному розписі), а виплачують Вам менше, це є причиною відстоювати свої законні права. Звернутися треба до Державної служби з питань праці, щоб притягнути до адміністративної відповідальності винних осіб. А також в суд, щоб він визнав такі дії неправомірними та зобов’язав до виплати зарплати в повному обсязі.

Лікарняні

Якщо Ви травмувалися або захворіли й не можеш виконувати свої робочі обов’язки, Вам зобов’язані надати оплачуваний лікарняний. Перші 5 днів непрацездатності оплачує роботодавець, а починаючи з 6 дня – фонд соціального страхування.

Щоб отримати таку допомогу, треба звернутися до сімейного лікаря. Він заповнює та видає листок непрацездатності, який потрібно передати роботодавцю.

Відпустка

Ви маєте право на оплачувану щорічну відпустку. Триває вона не менше 24 календарних днів. Якщо Ваш керівник наказує йти у відпустку власним коштом, знайте, що Ваші права тут порушуються і це є причиною, щоб звернутися за допомогою.

Право на роботу з 14 років

Так, уже з віку 14 років Ви маєте право на роботу. Проте з певними умовами: робота має бути легкою, не завдавати шкоду Вашому здоров’ю і не заважати навчальному процесу.

Додаткові пільги для окремих категорій

Вагітні жінки та жінки з дітьми до 3 років мають право на додаткові соціальні відпустки. Їм заборонено працювати понаднормово, у нічну зміну чи їздити у відрядження. Це право поширюється також та батьків, які виховують дитину без матері, опікунів та прийомних батьків.

Трудові права під час звільнення

Підстави для звільнення

Підставами для звільнення є:

  • згода сторін (стаття 36 КЗпП)
  • за власним бажанням (стаття 38 КЗпП)
  • скорочення (стаття 40 КЗпП)
  • грубі порушення трудового розпорядку (стаття 41 КЗпП)

Хто не може бути звільненим

До цієї категорії належать вагітні жінки, жінки з дітьми до 3 років, одинокі матері з дітьми до 14 років або дитиною з інвалідністю. Якщо на підприємстві відбувається скорочення кількості працівників, то таким жінкам мають запропонувати вакансію в іншій компанії.

Терміни звільнення

– За згодою сторін Ви можете бути звільненим навіть в день прийнятого рішення.
– Якщо Ви звільняєтесь за власним бажанням, то маєте попередити свого працедавця як мінімум за 14 днів (крім таких випадків, як переїзд на нове місце проживання, вагітність тощо).
У випадку скорочення Вас мають попередити за 2 місяці. Також, мають виплатити допомогу щонайменше за 2 місяці роботи.

Порядок звільнення

В день звільнення (останній робочий день) роботодавець має видати Вам копію наказу про звільнення, провести з Вами розрахунок та внести відповідний запис до трудової книжки та повернути трудову книжку Вам особисто.

Ми дуже сподіваємося, що ця інформація допоможе Вам краще розуміти свої права та знати, як їх відстоювати.

Пам’ятайте, що в нашій команді також є юристи, які можуть Вас проконсультувати чи допомогти у конфліктних ситуаціях. Звертайся, як тільки така підтримка стане Вам актуальною.

Любимо і підтримуємо Вас!
Ваші коннектики!