Критичне мислення

Про лупу, дзеркало і ваги.

Критичне мислення – одна з десяти найбільш потрібних навичок у наступному десятиріччі. Розвиваючи її в собі ще з юного віку, можна досягти емоційної та психологічної стійкості та вдало аргументувати свою точку зору.

Якщо пояснити простими словами, критичне мислення – це здатність відрізняти брехню від істини.

Є кілька причин, чому критичне мислення є життєво важливою навичкою:

  • Воно допомагає аналізувати проблему, розбиратися у деталях і знаходити раціональні рішення;
  • Ефективно оцінювати достовірність, вірогідність та точність інформації, щоб не попадати на Фейки чи ІПСО;
  • Стимулює творчий процес та розвиток інновацій;
  • Навчає нас розуміти і приймати інші точки зору, робить нас більш толерантними;

Критичне мислення є однією з ключових здатностей лідера. Воно допомагає зробити обгрунтовані рішення, брати на себе відповідальність та керувати складними ситуаціями.

Пропонуємо вам три прийоми для розвитку критичного мислення:

  • ЛУПА – усе почуте, прочитане чи навіть побачене варто піддавати сумніву.
  • ДЗЕРКАЛО – ми бачимо світ крізь призму власного відображення. Вивчайте когнітивні викривлення і не давайте їм заманити вас у пастку. Приклад когнітивного викривлення – ефект Пігмаліона, так звані самоздійсненні пророцтва, коли стається саме те, у що ви вірили чи NIN-синдром (у перекладі “винайдено не нами”) – коли результат чужої праці здається не таким цінним, як власної.
  • ВАГИ потрібні, щоб ставати на бік опонента. Цей метод добре використовувати у командній роботі. Щоб потренуватися, сформуйте дві команди з протилежними точками зору на певне питання і влаштуйте дебати, де треба відстояти НЕ власну позицію, а довести правильність точки зору опонента.

Критичне мислення можна розвинути шляхом виконання деяких наступних кроків: 

  • Регулярно ставте запитання до того, що ви читаєте, чуєте або бачите. Запитайте себе, які факти, докази або аргументи основані на цій інформації.
  • Не приймайте ніяких тверджень іншої людини без дослідження додаткової інформації. Перевірте джерела, з’ясуйте, яка експертиза стоїть за певними твердженнями та порівняйте різні точки зору.
  • Поглиблюйте свої знання в різних сферах, щоб розвинути критичне мислення. Читайте книги, статті, дивіться документальні фільми або відвідуйте лекції, що пропонують різні погляди та аргументацію.
  • Розширюйте інформацію, задаючи додаткові запитання про вислови або ідеї, які ви розглядаєте. Звертайте увагу на логічні недоліки, протиріччя або відсутність доказів.
  • Будьте готові переглянути свої впевненість та погляди, якщо з’ясується, що стислий огляд програми GPTGO або інших джерел розкриває недоліки у вашому мисленні. Відкритість для коригування власних позицій у базі нової інформації – важлива частина розвитку критичного мислення.
  • Практикуйте ці кроки регулярно, і з часом ви будете відчувати, як ваше критичне мислення стає сильнішим та більш розвиненим.

На українській платформі Prometeus є безкоштовні онлайн-курси з розвитку критичного мислення. Потрібно зареєструватись та поповнювати свій багаж знань. Ось посилання:

Книги, які варто почитати:

Деніел Канеман “Мислення швидке та повільне”

Деніел Левітін “Путівник по брехні. Критичне мислення в епоху постправди”

Щоб краще відрізняти правду від брехні, не піддаватися маніпуляціям і ухвалювати свідомі рішення, тренуйте у собі критичне мислення.

Вболіваємо за ваше успішне майбутнє!

Ваші Конектики.