У віці 10-17 років відбувається активне статеве дозрівання. Збільшується ріст і кількість волосся на тілі. У хлопців ширшають плечі, відбувається мутація голосу. Дівчата ж помічають ріст грудей, їхня талія та бедра стають більш чіткими.
Основа статевого дозрівання в тому, щоб в майбутньому отримати здатність зачати і народити дитину. З цією метою у дівчат починають дозрівати яйцеклітини та наступають перші менструації. А в хлопців збільшуються яєчка і статевий член, починає вироблятися сперма, яка виділяється вночі під час полюцій.
Про особливості фізіологічних процесів менструації та полюцій повинні знати і хлопці, і дівчата. Тому розпочинаємо з вами розмову на делікатну, але таку важливу тему в повсякденному житті.
Полюції у хлопців
Полюції – це мимовільне виверження сперми під час сну. Виникають вони внаслідок розвитку передміхурової залози і часто супроводжуються еротичними снами.
Зазвичай полюції відбуваються декілька раз в місяць. Але ці цифри дуже умовні, і все залежить тільки від ваших індивідуальних особливостей.
Полюції не мають викликати у вас жодного дискомфорту. Але якщо ви відчуваєте подразнення, печіння або біль, – це сигнал, щоб звернутися до лікаря-уролога.
Після полюцій ви можете зауважити пляму на трусах чи постелі та засохлу сперму на тілі. Все, що вам потрібно, це прийняти душ, змити милом залишки сперми та вдягнути чисту нижню білизну. Також можете змінити постіль, щоб не відчувати сторонній запах та засохлі плями під час сну.
Полюції – це звичайний фізіологічний процес. Розуміємо, ви можете відчувати страх чи незручність перед розмовою про це з батьками чи однолітками. Але хочемо вас запевнити, що соромитися зовсім немає причин. Але якщо наважитися на потрібну для вас розмову ви так і не зможете, то пам’ятайте про наше віконечко з можливістю поставити анонімне питання. Наші хлопці-волонтери з радістю поговорять з вами “про чоловіче”.
Менструації в дівчат
Менструація – це виділення крові та ендометрію з піхви дівчини чи жінки. Інші назви менструації – місячні, критичні дні, ці дні.
Перша менструація настає у віці 11-17 років. Все залежить від ваших фізіологічних особливостей та генетики.
Тривалість менструації зазвичай становить 3-7 днів.
Менструація є частиною менструального циклу жінки. Менструальний цикл – це кількість днів від початку місячних в даному місяці до початку наступної менструації. Зазвичай цикл триває 21-38 днів.
Основні фази менструального циклу:
- менструація
- дозрівання яйцеклітини
- овуляція – вихід зрілої яйцеклітини з яєчника до матки
- якщо на своєму шляху до матки яйцеклітина зустрічається зі сперматозоїдом, – відбувається запліднення та настає вагітність
- якщо запліднення нема, яйцеклітина та ендометрій виходять під час наступної менструації
Кожній дівчині ми рекомендуємо завести календар місячних. Він служить для того, щоб позначати початок кожної менструації, слідкувати за настанням овуляції та наступних місячних і знати свої найбільш плідні дні.
Календарем може бути як і звичайний кишеньковий календарик, так і скачаний додаток на ваш телефон. Вводьте у пошуку “Жіночий календар” та обирайте програму, яка вам сподобається найбільше.
Перед початком місячних можливий передменструальний синдром (ПМС). Передменструальний синдром – це комплекс змін, які ви відчуваєте за 2-10 днів до початку циклу.
Найпоширенішими ознаками ПМС є:
- дратівливість
- чуттєвість і плаксивість
- зміна настрою
- швидка втомлюваність
- невгамовне бажання їсти
- здуття живота
- біль в грудях
- висипання на шкірі
Передменструальний синдром виникає через зменшення в організмі рівня прогестерону та естрогену. Полегшити ПМС допомагає свіже повітря, фізичні навантаження, правильне харчування та хороші емоції. Все залежить тільки від вашого організму, тому дослідіть спосіб, який полегшить ПМС і допоможе саме вам. А ще усміхніться та сприймайте все з позитивом!)
Це ще не все. Ми зібрали для вас відповіді на найбільш поширені запитання про місячні: “Що робити, коли болить живіт?”, “Чи можна займатися сексом під час місячних?”, “Прокладки чи тампони: що краще?” та інші.
Чекаємо вас тут Найбільш поширені питання про місячні (+ посилання на статтю)
Беріть в руки стакан соку та запрошуйте подругу до екрану. Цікаво буде вам обом!
Ваші коннектики