Мистецтво домовлятися – це вміння спілкуватися ефективно, розв’язувати конфлікти та досягати взаємовигідних угод.
Вміння вести перемовини стане у нагоді у кожній сфері вашого життя: в стосунках з батьками, вчителями, друзями, а в майбутньому, з колегами чи партнером.
Мистецтву домовлятися може навчитися кожен. Для цього необхідно розвинути в собі деякі корисні навички:
1. Слухайте інших.
При домовленостях важливо бути уважними та прислухатися до думок та інтересів інших людей. Постарайтеся зрозуміти їх точку зору і показати, що ви цінуєте їх думку.
Наприклад, ви просите батьків відпустити вас на святкування дня народження друга, яке триватиме до пізнього вечора, а у відповідь чуєте “ні”. І здається, чого вже далі з ними говорити… Але саме те, що батьки кажуть після своєї відмови, може стати ключиком до вашої домовленості. Швидше за все річ у тім, що вони хвилюватимуться, що ви повертатиметесь додому пізно.
Можна запропонувати зустріти вас з вечірки, або попросити батьків викликати таксі на певну годину. Пообіцяйте оплатити проїзд із власних кишенькових коштів чи бути на зв’язку впродовж вечора.
Впевнені, батьки відчують ваше розуміння і підуть вам на зустріч.
2. Будьте відкриті до компромісу.
Компроміс – це угода, за якої сторони йдуть назустріч одне одному, зменшуючи якісь зі своїх інтересів. Не варто одразу йти на поступки, але важливо бути до цього готовим.
Уявімо, що ви з однокласниками хочете влаштувати свято Таємного Миколая. Для цього вам потрібно після уроків залишитись в класі на кілька годин, організувати солодкий стіл і ялинку.
Але вчителі проти: “Буде багато галасу і хто за вами потім прибиратиме?” Але ви вже готові до відповіді, адже знаєте, що таке компроміс: “Так шкода, адже ми вже придбали подарунки й хочемо залучити до святкування вчителів з географії та біології. Свято триватиме всього дві години після уроків, окрім того, Марічка, Оксана і Тарас прослідкують за чистотою і за потреби приберуть опісля”
Звісно, бувають випадки коли компромісу досягти не вдається. Тоді можна спробувати залучити до переговорів ще когось.
3. Висловлюйте ефективні комунікаційні навички.
Важливо вміти висловлювати свої думки й бажання чітко та ввічливо. Ви маєте для себе чітко зрозуміти, що вам підходить, а що – ні. Не варто ховати свою думку за десятками інших слів.
Використовуйте “я – повідомлення” для вираження своїх потреб та почуттів, уникайте агресивних або обвинувальних висловлювань.
“Я-повідомлення” – форма м’якого прохання, обґрунтуванням якої є опис людиною свого стану. Це хороший прийом, що часто застерігає конфліктні ситуації та допомагає людям краще розуміти один одного. Дійсно, часто ми починаємо говорити за когось або на когось «Ти мене образив», «Ти завжди так поводишся», «Ми чекали тебе раніше». Такі звинувачення легко переростають в конфлікт, а от перехід з “Ти”, на опис своїх почуттів, зазвичай пом’якшує ситуацію. «Мені не приємно чути такі слова», «Я почуваю себе ніяково в такій ситуації», або «Мене засмучує, коли ти запізнюєшся».
Насамкінець радимо вам спостерігати за дискусіями інших, звертати увагу на аргументи, які вони наводять та за можливості готуватися до всіх майбутніх переговорів.
Вчіться домовлятися щодня!
Чим більше людей вміють ефективно домовлятися між собою, тим спокійнішим і просунутішим може стати суспільство.
А якщо вам потрібно потренувати вміння, ми готові до конструктивних дискусій.
Ваші Коннектики!