Резюме – це твоя візитна картка під час пошуку роботи. Якщо резюме структуроване і добре показує всі твої сильні сторони – шанси отримати роботу зростають.
Давай нагадаємо: резюме – це документ, в якому зібрана коротка інформація про навчання, освіту, досвід, твої навички та успіхи. Кожному перерахованому пункту у резюме відповідає свій блок.
Зараз будемо вчитися на практиці: як писати, де писати і що писати в резюме. Для прикладу використаємо вигаданого персонажа Олега, який шукає роботу кухаря.
Блок 1: контактні дані
В цьому блоці ти маєш вказати:
- своє ім’я та прізвище
- вік
- місто чи населений пункт
- контактний номер телефону (якщо за ним закріплений Telegram або Viber, можеш після номеру телефону у дужках вказати літери T / V)
Додатковими, але не обов’язковими даними є:
- електронна пошта
- посилання на сторінку в Facebook чи Instagram, якщо про це просять в описі вакансії.
Блок 2: фото
Хороше фото для резюме:
- якісне і чітке
- портретне (найкраще – до поясу)
- ти на ньому щиро усміхаєшся
- маєш акуратний зовнішній вигляд
- одяг: однотонна футболка, сорочка, піджак, повсякденна сукня
Не надто вдале фото для резюме:
- селфі (залиш ці фото для свого інстаграму. Для резюме краще підійдуть фотографії, де хтось фотографує тебе)
- яскравий макіяж / вечірня зачіска
- одяг з глибоким декольте, спортивна форма.
А тепер повертаємося до Олега і давай глянемо, яке виглядає його резюме з першими двома блоками інформації. Зауважимо, що в описі вакансії роботодавець просив вказати соціальні мережі, тому Олег додав активні посилання.
Блок 3: досвід роботи
Найважливіший блок твого резюме. В ньому ми перераховуємо всі попередні місця роботи та завдання, які виконували на займаній посаді. На основі цієї інформації роботодавець уже може зробити висновок, який у тебе практичний досвід, чи достатньо в тебе навиків і чи підходиш ти на запропоновану посаду.
Тому тут є можливість вдало виділити твої сильні сторони, але про все пишемо чітко і по суті.
В блоці про досвід роботи вказуємо:
- часові рамки роботи
- посаду та компанію
- завдання, які входили в твої обов’язки.
Якщо ти шукаєш роботу вперше, цей блок все одно не треба опускати. Назви його просто “Досвід” та перерахуй там свої волонтерські, громадські проекти, ініціативи чи заходи, в яких брав участь. Розпиши, що входило в твої обов’язки. Роботодавцю це покаже твою ініціативність та завдання, з якими можеш впоратися.
Повертаємося до Олега і його резюме. Після закінчення коледжу хлопець більше року працював офіціантом, а після цього змінив роботу та пів року допомагав головному кухарю в ресторані. Хлопець прописує цю інформацію і виходить наступний блок:
Блок 4: освіта
В цьому блоці перераховуємо всі навчальні заклади. Якщо ти відвідував різні курси, семінари чи практикуми – про це також можна вказати в цій частині резюме. Дана інформація показує твоє бажання розвиватися в сфері і підсилює загальне враження про резюме. Працедавець оцінить, був певний.
Що писати в блоці про освіту:
- університет / інститут / коледж
- школа
- дата та назва додаткових навчань
Ще не вартує вказувати:
- не описуй досягнення, які зараз не мають жодного відношення до посади, яка тебе цікавить.
Олег – активний хлопець. Під час навчання він грав за шкільну збірну з футболу і виграв чимало нагород. Але в резюме він про це писати не буде, бо до кулінарії це не має жодного відношення. А ось про те, що був на майстер-класі в Євгена Клопотенка, напише обов’язково.
Блок 5: додаткові навички
Роботодавцю важливо знати, що ти вмієш робити. Використовуй цей блок, щоб описати всі свої професійні вміння, які стосуються вакансії.
Про що можна розповісти:
- які мови знаєш та на якому рівні
- в яких програмах вмієш працювати
- якщо це важливо, чи є у тебе водійські права.
Блок 6: особисті якості
Подумай, якими словами можеш себе охарактеризувати. Можливо, ти вмієш вирішувати конфлікти, любиш працювати в команді, поважаєш кожного працівника і цінуєш дружню атмосферу? Який ти? Спробуй описати себе зі сторони тих якостей, які важливі працедавцю. Декілька прикладів можеш переглянути тут: http://paralleli.if.ua/13637-osobisti-yakosti-v-rezyume-na-robotu.html
Останній блок резюме Олега виглядати так:
Це все! Над змістом ми попрацювати. Тепер треба зробити так, щоб твоє резюме виглядало професійно.
Декілька практичних порад, які підсилять твоє резюме:
- відсутність помилок. Резюме має бути граматично правильним. Після написання перечитай його декілька раз і тільки тоді зберігай. А ще краще – дай прочитати комусь із знайомих;
- оформлення документа:
- кількість сторінок: 1-2
- розмір букв: 10.5-14
- відступи між рядками
- шрифт Arial, Times New Roman, Calibri, Trebuchet
- формат PDF. В жодному випадку не надсилай своє резюме в текстовому редакторі (наприклад, Microsoft Word). Після написання збережи файл у форматі pdf. Цей формат неможливо кимось іншим редагувати. А ще ти можеш бути впевненим, що блоки не зсунуться і все буде на своєму місці;
- пишемо тільки правду. Не треба прикрашати резюме брехнею. Вона обов’язково випливе назовні, а про тебе між роботодавцями піде погана слава. Якщо ти тільки випусник і розписувати багато не маєш що, зосередься на описі твоїх досягнень під час навчання та навичках. Резюме може вийти меншого обсягу. Але чесність і правдивість перш за все;
- використовуємо редактор. Якщо ти хочеш виділитися і оформити своє резюме в гарному дизайні, можеш використати спеціальні редактори: Photoshop, Figma, Canva. Перші два ресурси підійдуть для дизайну з нуля. Ми рекомендуємо зупинити вибір на Canva, бо там уже є багато готових макетів. Тобі лиш треба вставити текст і фото. Переглянути макети можеш тут: https://www.canva.com/design/DAEtjk9SzSY/ZrOtS7FxPrd–EtMq6iyYA/edit
Як бачиш, написати резюме не так уже й складно. Нічого вигадувати не потрібно, лиш зібрати інформацію про себе в одному документі. Але обов’язково приділи написанню достатньо часу, прояви креативність та постарайся словами передати роботодавцю всі свої сильні сторони та бажання отримати роботу.
Пам’ятай, що наша команда коннектиків готова тобі допомогти у написанні резюме. Пиши нам свої запитання, питай пораду або надсилай готове резюме. Ми скажемо свою думку і допоможемо зробити його ще кращим!
Віримо у тебе!